Laboratorium filozoficzne

XXVII Laboratorium filozoficzne odbędzie się 17.02.2017, tj. w piątek o godz. 1800, w siedzibie fundacji na terenie Wrocławskiej Drukarni Naukowej przy ul. Lelewela 4 na IV piętrze.

Temat spotkania: Rozum-umysł ludzki a Wszechświat.

Jest wiele koncepcji stworzenia i celowości istnienia, lub nie, Wszechświata. Ale można mieć też swoją. Jak wszystkie inne są równoprawne, tak i własna, odrębna, funkcjonuje na tych samych zasadach. Można ją mieć, lub nie, lub przyłączyć się do jednej ze znanych.

Odrębnym zagadnieniem, nad którym warto zastanowić się, jest próba określenia roli rozumu-umysłu ludzkiego w procesie, a może celowym rozwoju Wszechświata, w którym żyjemy.  Jest wiele opisów jego możliwości i rodzajów aktywności, ale myślę, że głębszy sens ma rozpatrywanie go w kontekście własnych doświadczeń. Takie spojrzenie jest dla nas wykładnią funkcji i możliwości na poziomie faktycznym, realnym.

Aktywność umysłu jawi się na wielu poziomach. Kiedy jest twórczy, a kiedy odtwórczy, i na ile i jak koreluje z bezpośrednią rzeczywistością, z którą styka się poprzez zmysły. Na czym, dla niego, polega współuczestnictwo, a na czym izolacja i dokąd prowadzi. Czy jest abstrakcyjny w swojej aktywności, czy realnie, na poziomie zjawisk dotykających go, odnosi się do nich  i odnajduje komunikatywne i konstruktywne rozwiązania. Na ile jest kreatorem rzeczywistości na planie fizycznym, a na ile próbuje się w niej tylko odnaleźć. Czy ma znaczenie jego aktywność w funkcjonowaniu całego Wszechświata, a jeżeli tak, to jak się ona przejawia. Wiele pytań…

Drugim równie interesującym zagadnieniem jest rola i funkcjonowanie „rozumu-umysłu” w świecie istot żywych poza człowiekiem. Jak to jest? Czy ich aktywność jest mechaniczna-automatyczna i wynika tylko z potrzeby przeżycia. Czy istnieje w świecie zwierząt aktywność twórcza, polegająca na podejmowaniu decyzji zamierzonych, niestandardowych w celu budowania komunikacji z otoczeniem, w oparciu o możliwości fizyczne?

LW

Wikipedia:

Umysł – termin ogólny oznaczający ogół aktywności mózgu ludzkiego, przede wszystkim takich, których posiadania człowiek jest świadomy: spostrzeganie, myślenie, zapamiętywanie, odczuwanie emocji, uczenie się, czy regulowanie uwagi.

Rozum – zdolność do operowania pojęciami abstrakcyjnymi lub zdolność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków z przetworzonych danych. Używanie zdobytych doświadczeń do radzenia sobie w sytuacjach życiowych.

Mózg – (cerebrum) – narząd ośrodkowego układu nerwowego, złożony ze zwojów mózgowych (cerebralnych, głowowych) występujący u większości zwierząt dwubocznie symetrycznych.       http://www.neurogra.pl/podstawa-naukowa/czym-jest-mozg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *