Laboratorium filozoficzne

Po przerwie wakacyjnej wznawia swoje działania Laboratorium filozoficzne kontynuując tegoroczny cykl spotkań, który umożliwia każdemu uczestnikowi indywidualnie określenie tematu kolejnego spotkania i poprowadzenie go. Tak więc najbliższe, Lf XXII. odbędzie się 02.09.2016 o godz. 18.00, w nowej siedzibie fundacji: Drukarnia Naukowa, ul. Lelewela 4, IV piętro. Temat spotkania: “Doświadczenie”, poprowadzi Małgorzata.

Zapraszamy

Jakie jest znaczenie doświadczenia w życiu człowieka? Co to jest doświadczenie? Sposobów rozumienia tego słowa jest wiele.

Doświadczenie – to wynik doświadczania, inaczej mówiąc, to wiedza, która z niego wynika.

Doświadczanie – to proces badania, świadome uczestnictwo i aktywność w zdarzeniach.

Doświadczenie, to głównie wiedza jaką nabywa się uczestnicząc świadomie i jednocześnie przeżywając zdarzenia w życiu na poziomie zmysłów i umysłu, niezależnie od czasu i miejsca, w odosobnieniu, czy w relacji z drugim człowiekiem. W odróżnieniu od wiedzy nabytej z zewnątrz, jako gotowy produkt, ta wiedza ma konkretne osadzenie w miejscu, czasie i osobie. Inaczej mówiąc jest tożsama z konkretnym człowiekiem. Niewątpliwie jej charakter jest subiektywny, jednak wyróżnia ją możliwość odniesienia każdej myśli  do konkretnego zdarzenia – doświadczenia, którego było się fizycznym uczestnikiem. Podczas osiągania wyższych poziomów świadomości subiektywizm maleje do poziomu określającego indywidualne cechy charakteru konkretnego człowieka. I to jest górna granica. Obiektywizm, nie występuje na poziomie życia ludzkiego na ziemi.

Tak więc, doświadczenie jest zweryfikowaną refleksją, jako wynik własnej aktywności. Wzajemne powiązanie pomiędzy doświadczeniem i wiedzą, daje człowiekowi pełną czytelność i zrozumienie zarówno zdarzenia jak i myśli, która jest jego następstwem, zachodzi tu interakcja w obu kierunkach.  W ten sposób wykluwa się proces twórczy i dialog wewnętrzny, w którym nie ma rozdwojenia osobowości. Rozwój intelektualny idzie w parze z doświadczeniem i to połączenie podnosi faktycznie świadomość. Trzy elementy determinują osiąganie wyższych poziomów świadomości, to doświadczenie oparte na uważności i wnikliwości, uwolnienie potencjału twórczego w sobie i zdolność odbierania inspiracji z zewnątrz, która jest dodatkowym bodźcem do rozwoju.

Można uczestniczyć w życiu i nie analizować jego przebiegu i nie być świadomym procesów w nim zachodzących. Wtedy łatwo wpada się w różnego rodzaju stereotypy, standardy zachowań, które ograniczają i zamykają drogę rozwoju i niezależności jako odrębny byt. Natomiast żyjąc uważnie i badając wnikliwie to, co jest naszym doświadczeniem, jak już wyżej powiedziałem, na poziomie aktywności fizycznej i umysłowej, osiąga się zdolność obecności w każdym środowisku, w sposób pewny i zdecydowany. Doświadczenie własne pozwala badać i weryfikować informacje, które trafiają ze źródeł zewnętrznych. Tym samym można uniknąć rozczarowania i neurotycznych postaw.

I jeszcze jedna uwaga. Krocząc drogą indywidualnego rozwoju trzeba pamiętać, że zarówno wiedza jak i doświadczenie muszą mieć charakter otwarty, by nie zamykać sobie drogi do nowych zdarzeń – doświadczeń, ponieważ splot uwarunkowań je wywołujący jest nie do przecenienia. Ale osiągając wyższe poziomy świadomości staje się to oczywiste.

LW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *