We czwartek 12 maja 2016 o godz. 1630 w Sektorze 3 przy ul. Legnickiej 65 odbędzie się kolejne spotkanie Koła studyjnego świadomego zdrowia. Tematem podstawowymi spotkania będzie wykład o „chorobach” oczu w świetle nauk dr Hamera.
Ponadto będzie to okazja, by porozmawiać o oku jako zwierciadle tego, co dzieje się w organizmie człowieka. Istnieje wiedza zwana Irydologią, która opisuje te cechy oczu.
Irydologia, to nauka praktykowana od kilku tysięcy lat na Dalekim Wschodzie i starożytnym Egipcie. Medycyna Tybetańska i Ayurwedyjska przywiązują do niej bardzo dużą wagę. Nauka ta zajmuję się kompleksową oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki naszego oka. Za jej narodziny uważany jest rok 1861. Za ojca współczesnej irydologii uważany jest węgierski lekarz Ignatz von Peczely. Złamał on nogę sowy i zauważył, że w dolnej części tęczówki jej oka pojawiła się ciemna zmiana. Kiedy noga została wyleczona, zmiana zaczęła rozjaśniać się i pojawiły się koło niej jasne linie.
Drugim ojcem nazywany jest Nils Liljequist ze Szwecji, który bardzo cierpiał z powodu przerostu węzłów chłonnych. Po kuracji jodem i chininą, zauważył wielkie zmiany w kolorze swojej tęczówki.
Te obserwacje zainspirowały go do stworzenia w 1893r i opublikowania atlasu z 258 czarno – białymi rysunkami i 12 kolorowanymi obrazami tęczówki znanymi jako Diagnoza z Oczu.
Irydologia, to nieinwazyjne badanie, podobne do badania okulistycznego, irydolog może:
- wykryć wrodzone i nabyte predyspozycje do określonych chorób;
- określić stopień zatrucia organizmu szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego i produktami przemiany materii;
- ocenić funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego, pokarmowego czy krwionośnego,
- wskazać narząd lub układ, w którym toczy się proces chorobowy.
Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się przy diagnozowaniu chorób przewlekłych, a także chorób będących aktualnie w zalążku i niewykazywanych jeszcze przez konwencjonalne metody diagnostyki.
Często miewamy złe samopoczucie, ale pomimo wielu wyników badań nie wiadomo, co nam dolega. A to dlatego, że zmiany morfologiczne czy biochemiczne w wielu schorzeniach poprzedza długi okres zaburzeń czynnościowych, niewykrywalnych podczas konwencjonalnych badań. Zmiany te wykryje jednak badanie tęczówki, dzięki czemu można wcześniej podjąć leczenie zagrożonych obszarów i nie dopuścić do poważniejszych uszkodzeń. Irydologia ma więc duże znaczenie profilaktyczne. W dodatku jest to tania i nieinwazyjna profilaktyka i takiemu badaniu coraz częściej poddają się osoby zdrowe, które chcą w ten sposób zapobiec przyszłym chorobom.