Laboratorium filozoficzne

29.03.2019, tj. w piątek o godz. 1800, odbędzie się XXXVII Laboratorium filozoficzne, w siedzibie Fundacji NON LICET, przy ul. Stalowej 6A, we Wrocławiu.

Obecne spotkania Laboratorium filozoficznego charakteryzuje zmieniona formuła. Składają się z dwóch części, z których w pierwszej ma miejsce wykład wprowadzający w poruszaną problematykę, a druga tradycyjnie jest publiczną dyskusją. Obie prowadzi prelegent-wykładowca.
Obecne Laboratoria filozoficzne są wprowadzeniem i przygotowaniem do dawno już zapowiadanego Laboratorium uważności i wnikliwości.
Tak więc najbliższe, piątkowe spotkanie poprowadzi prof. Marek Magdziak, kierownik Katedry Logiki i Metodologii Nauk na Uniwersytecie Wrocławskim. ·

Temat wykładu: Życie i Logika – o etycznych aspektach logiki, w nawiązaniu do stoicyzmu, oczywiście nie tyle jako doktryny, lecz raczej jako postawy.

Ze swojej strony chciałbym dodać: Myślę, że logika, a tym samym spójność myśli i działań gwarantuje bezpieczne doświadczanie nieznanego, bez uciekania się do izolacji i alienacji. Sama logika, to oczywiście za mało, ale intuicja jako wiodąca, oparta na logice myśli i działania, stwarza perspektywę docierania i odkrywania tego, co znajduje się za zasłoną najbardziej oczywistego faktu jakim jest życie.

Logika… podstawa wszelkiej nauki?, nieodzowna na codzień i od święta?, uczmy się jej całe życie?

Zapraszam

LW

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *