Pragnienie, brak, tęsknota, poczucie bycia nie tu i teraz, jakby z innego świata… – ta prezentacja jest podsumowaniem treści kwietniowego Laboratorium Filozoficznego.
Prezentację opracowała i graficznie przedstawiła: Małgorzata Paluch
Tło muzyczne własnej kompozycji dołączył: Krzysztof Pawczuk
NIEKOŃCZĄCA SIĘ LISTA….( czytanie już jest tworzeniem, ale spróbuj też coś dopisać…Jak poczujesz…J)
1. Świadomość i duchowość a codzienność – jak wygląda realizacja tego w praktyce i jakie są tego owoce ?
2. Czym jest dla Ciebie źródło, droga, początek, korzenie, prawda, Bóg…?
3. „Bóg to jest wszystko, co jest i to, czego nie ma” – czy to czujesz i jak jesteś tego świadomy ?
4. Co jest kluczem do udanego życia?
5. Jak wpłynął udział w Laboratorium Filozoficznym na Twoje życie ?
6. „Recepta na sukces”- tu i teraz / gdzieś, kiedyś ?
7. Czy istnieje wolność ? – jak wpływa to na Twoje życie …
co z tą pustką?
„ Gdy inni są nie w porządku, ja uczyniłem wykroczenie-
(…) Inni mogą być nie w porządku , lecz nie krytykujemy ,
„Bowiem krytykując , już jesteśmy w błędzie.(…) spoglądać na ludzi jak na ludzi bez dostrzegania ich zalet i wad cnót i występków, błędów i stron ujemnych.
(…) wraz z jedną myślą poddaną niewiedzy pradżnia ( mądrość ) się kończy
Pradżnia (Mądrość) nie posiada kształtu, metody, formy ani drogi „ Hui Neng
- Nie ma nic mojego ani nic nie mojego. /Mogę korzystać ze wszystkiego ?/;
( np. z koła J); – Całe to piep…… z własnością intelektualną … ?J)
- Banksterzy i podatek od tlenu – Globalne Pasożyty ( 1% ) . ;( Po pierwsze nie potępianie arozpoznanie w sobie…działanie w spokoju –mądrości i miłości ).
- Wylogowaniezsystemu -nie przez ucieczkę , obrażenie się i walkę ale poprzez SAMO – REALIZACJĘ -spuszczanie balonu ego / obnażanie fikcji/ – rezygnacja z „usług” polityków ,dyplomatów/i tzw. innych !/?spotykających się w blasku fleszów na niekończących się tzw.szczytach(hehe… „ szczytujących „ namiętnie i bez opamiętania – niby w interesie ludzkości ?!?) – „ PANOM DZIĘKUJEMY” ). –
( Po pierwsze nie potępianie a rozpoznanie w sobie również pasożyta / każdy nim czasami bywa ale jak zobaczy – może przestać ;J/…działanie w spokoju –mądrości i miłości ).
/Świat bez mamony, granic etc ( jak w piosence „ Imagin” ) ;( Po pierwsze nie potępianie a rozpoznanie w sobie…działanie w spokoju –mądrości i miłości ).
Niezależność -Wolna energia ( energia zawsze była wolna !);
- Wszędzie jestem w domu ;
- Pustka. Co to ?( jest ?);
- Granice wolności sztuki ( co to jest sz., o co chodzi – czy o podkręcanie emocji – wahadła emocjonalnegow celu uzasadnienia siebie czy o samo – poznanie;( Po pierwsze nie potępianie arozpoznanie w sobie…działanie w spokoju –mądrości i miłości ). – poza słowami – zachwytnad pięknem i harmonią. – Bycie / jednym z/ Twórcą ???
- ( Płodzenie ) „ (…) – Bo to jest coś wiecznego i nieśmiertelnego w naszymśmiertelnym bycie „(„ Uczta” – Sokrates).
(„ płodzenie i rodzenie „ sztuki ) ?
- ( wieża Babel?)Dialog ciszy jako najwyższa forma dialogu.Wyjście poza słowa; (?)
Cisza – a o jaką ciszę… ;( Po pierwsze rozpoznanie w sobie…działanie w spokoju –mądrości i miłości ).
- Poza myślą i czasem :TERAZ !;( każda próba zamyka usta );
- Definicja Uwagi : UWAGA !!!
( uwaga jak miłość- z tym że ta ostatnia nie może być wybiórcza J ).?
( Po pierwsze nie potępianie a rozpoznanie w sobie…działanie w spokoju –mądrości i miłości ).
- No a Miłość …?
Tyle już słów… Lepiej kochać…!!!
….( czytanie już jest tworzeniem, ale jak poczujesz spróbuj też coś do tej listy dopisać…Jak poczujesz. zrób to i …zapomnij …J)
Szanowni Przyjaciele
„Gdy się zbieramy razem na warsztatach, na początku ma być wspólnie określony porządek warsztatów. Również, każdy, o ile jest to w jego siłach, powinien być świadomy (czy nawet opowiedzieć), jak ważna jest mu Grupa, jaką mu daje korzyść. Zgodnie z jego oczekiwaniami, Grupa da mu coś wielkiego, coś, czego sam nie może osiągnąć – w tym stopniu on się przysłuchuje Grupie. „
Warsztaty Filozoficzne
Praca warsztatowa odbywa się w Grupie – celem jest stworzenie (powiększenie) Świadomości Grupy – być może uda się zrobić to, czego pojedynczy człowiek (nigdy?) nie będzie w stanie sam zrobić. Komunikacja oznacza budowanie mostów. Komunikacja oznacza widzenie rzeczy z dwóch stron i sprawienie, że dwa brzegi spotykają się harmonijnie pośrodku. To nie ulica jednokierunkowa, nie samo mówienie, ale także słuchanie. Komunikacja oznacza przekaz z serca do serca. Środki, jakie mamy do dyspozycji to: słowo mówione, słowo pisane, obrazy i dźwięk, gesty i mowa ciała, cisza i mowa duszy (świadomości)….A może uda się coś więcej stworzyć niż komunikację …
Plan spotkania i uwagi techniczne:
1. Krótkie wprowadzenie (kilka minut), krótka medytacja (1-3 min.), propozycje tematów będących przedmiotem warsztatów, wybór tematów przez głosowanie.
2. Warsztaty z wybranymi tematami – „po kolei w koło” – każdy ma 1,5 min , następne 1,5 min ma po zakończeniu „po kolei koła”. Nie dyskutujemy, nie przekonujemy, nie powołujemy się na autorytety, nie polemizujemy, nie dążymy do konsensusu. Mile widziana empatia i synkusja (syn-kusja odwrotność dys-kusji). Temat podsumowuje wybrana osoba (najpierw prowadzący potem ochotnicy).
3. Wspólna rozmowa o warsztatach i zakończenie.
Propozycje tematów (lista ciągle otwarta):
1. Świadomość i duchowość a codzienność – jak wygląda realizacja tego w praktyce i jakie są tego owoce ?
2. Czym jest dla Ciebie źródło, droga, początek, korzenie, prawda, Bóg…?
3. „Bóg to jest wszystko, co jest i to, czego nie ma” – czy to czujesz i jak jesteś tego świadomy ?
4. Co jest kluczem do udanego życia?
5. Jak wpłynął udział w Laboratorium Filozoficznym na Twoje życie ?
6. „Recepta na sukces”- tu i teraz / gdzieś, kiedyś ?
7. Czy istnieje wolność ? – jak fakt wolności lub jej braku wpływa to na Twoje życie ?
7. Stan Świadomości jest stanem życia-stan informacji jest stanem śmierci – dwuwymiarowa informacja jest cieniem wielowymiarowej świadomości? Świadomość to nie tylko teoretyczna własność ale arsenał możliwości?
8.Wiem, że nic nie wiem – ale wiem to każdego dnia inaczej – i to mi wystarcza ?
9. Zgadzam się ze wszystkimi – czy to możliwe?
10. Pytać się czy nie pytać – oto jest pytanie ?
11. Twoje pytanie?
12…….
Fajne jest to nasze Laboratorium. Można powiedzieć, że występuje w jego strukturze "zespół przyjaźnie sceptyczny" (ZPS), do którego z przyjemnością się zaliczam. Szefem tego zespołu jest Leszek naturalnie. ZPS to także zespół dociekliwy (ZD), który zadaje nieustannie to samo pytanie: ale czy Ty to przeżyłeś, czy tego doświadczyłeś? Zadaniem ZPS jest wyłącznie rozwijanie umiejętności myślenia, formułowania poglądów, uzasadaniania stanowisk, nauka mówienia o swoim rozumieniu słowami rozumianymi przez osoby widzące rzeczy inaczej, mówienie do umysłów, które są jeszcze ciut uśpione. ZPS nie jest agresywny czy kwestionujący, jest po prostu ZD. ZPS, ZD podnosi temperaturę spotkania.
I jeszcze kilka słów o "Pragnieniu". Nie poruszłam tej kwestii: sfromułowanie "Pragnienie Innego" jest sformułowaniem dwuznacznym. Może oznaczać, że ja pragnę Innego, a także, że jest to jego pragnienie (Innego). W tej dwuznaczności jest zawarty sens pragnienia: jedno z drugim się przeplata, jest nierozerwalnie powiązane. Ciekwe było by zapytać, jak kto je rozumie? Nasze ostatnie spotkania były dla mnie wyjątkowe: każdy miał swój udział w moim rozumieniu mojego odczuwania. Wasze wypowiedzi, analiza ich – dla mnie to był rzeczywisty rozwój, nie teoretyzowanie czy rozważania dla rozważań. Rozwój przez duże "R". I specjalnie użyję tautologii: serdeczne dzięki.