Laboratorium filozoficzne

Przed nami, bo 24 kwietnia w piątek o godz. 1800, w ramach Laboratorium filozoficznego kolejne III już spotkanie z cyklu pt. „Świadomość i duchowość a codzienność”. Tym razem rozważania będą oscylowały wokół takich pojęć jak dobro i zło, zbrodnia i kara.

Na czym polega iluzoryczność naszego życia. Dlaczego takie pojęcia jak dobro i zło odgradzają nas od rzeczywistości realnej. Co albo kto kształtuje kryteria znaczeń powyższych słów. Jak wiele oczywistości jest w nas, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Może dlatego ciągle tkwimy w kołowrocie wzlotów i upadków własnych.

Następne dwa skojarzone słowa, to zbrodnia i kara ściśle połączone z wcześniejszymi. Ile energii życiowej tracimy, by choć tylko w sposób wyważony odnieść się do sytuacji jakie one wnoszą. A przecież gradacja znaczeń tych słów jest niekończącą się paletą, wynikającą z subiektywnego odbioru zdarzeń. Ocena postawy, czynu drugiego człowieka z reguły jest dużym uproszczeniem i bardzo często pomija nas samych jako współodpowiedzialnych.

Na piątkowym spotkaniu będę chciał dodatkowo powiedzieć kilka słów jeszcze na dwa tematy:

 1. Jak inaczej można postrzegać Jezusa.
 2. Kilka jeszcze uwag o medytacji.

Cała przestrzeń w cyklu pt. „Świadomość i duchowość a codzienność” we wszystkich tematach jakie są przewidziane w tym roku, łącznie z tymi, które już się odbyły, ściśle wiąże się ze sobą. Fakt ten umożliwia nam z różnej perspektywy mieć wgląd w samych siebie. Innym ważnym elementem jest to, że skupiając uwagę na własnych przemyśleniach, bez odwoływania się do zewnętrznych autorytetów, odnajdujemy wiele prawdziwej inspiracji tkwiącej w nas jak i u współuczestników. Potęga przywiązania do stereotypów, do różnego rodzaju kanonów daje o sobie często znać, ale jest coraz więcej wypowiedzi wolnych, których świeżość wnosi wartości nowe, jakże cenne. Bo to, co jest naszym własnym doświadczeniem jest realne, tym samym bezcenne, nawet gdyby prowadziło do nikąd. Wtedy pojawia się moment, w którym można podjąć decyzję co dalej. Świadomość wolności, wolnego wyboru, kiedy się o tym wie, krystalizuje prawdziwą miłość. Potrzeba tylko uważności. Myślę, że tu dopiero rodzi się autentyczne i bezpieczne wejście w świat duchowy.

LW

Pierwszy komentarz do “Laboratorium filozoficzne

 1. google apps fresno state

  We absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly
  I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for
  yourself? I wouldn’t mind creating a post or
  elaborating on some of the subjects you write in relation to here.

  Again, awesome web log!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *